28/09/2023

Biri yüz buzlar biri fotoğraf karesinden çıkarır

Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı Karatay Müftülüğünde yapılan Hafızlık Diploma Töreni’nde çekilen ve kadın hafızların yüzleri buzlanarak paylaşılan fotoğraf karesi beni 2015 yılına götürdü.

Hatırlarsanız 2015 yılında Paris’te 17 kişinin öldüğü saldırı sonrası protestolar olmuştu. Ve bir milyondan fazla kişinin katıldığı bir yürüyüş düzenlenmişti. Yürüyüşe ülkelerin liderleri de katılmıştı.

Bu yürüyüşü haberleştiren ve Amerika’da yayın yapan Ortodoks Yahudi grubu Hasidiklere ait gazete, yürüyüşe katılan dönemin Almanya ve Danimarka başbakanları ile Paris Belediye Başkanı’nı fotoğraf karesinden çıkarmıştı. Çünkü bu liderler kadındı.

Buzlanmak mı yoksa fotoğraf karesinden komple çıkarılmak mı daha ağır, bilemedim. Bildiğim şey; Müslümanından Yahudisine kadar radikal dindarların, kadının görünür olmasından duyduğu rahatsızlık…

Düşünebiliyor musunuz, her iki fotoğraf karesinde rahatsızlık duyulan kadınların bir kısmı dünya barışı için yürüyüş yapan, diğer kısmı ise hafızlık eğitimini tamamlayanlar… Bakıldığında her iki dinde de onur duyulacak bir faaliyette bulunan kadınlar… Yani mesele kadın olarak ne yapıyor olmamız değil, mesele kadın olmamız.

Konya’daki olayla ilgili Diyanet yetkililerin “Muhtemelen oradaki hanım kardeşlerimizin ve ailelerinin isteğiyle yüzleri buzlanmıştır…” açıklamasını da hiç inandırıcı bulmadım.

Hanım kardeşlerimiz(!) veya aileleri neden yüzlerinin buzlanmasını istesin? Fuhuş operasyonunda mı basılmışlar, birini mi öldürmüşler?

Fotoğraf çekilirken sorun yapmayan insan yayımlanmasından da rahatsızlık duyar mı?

Hazır kadın konusunu kaleme almışken son yıllarda erkek hocaların kadınlarla ilgili söylemlerini çok aşağılayıcı bulduğumu belirtmek istiyorum.

Sosyal medyada önüme düştüğünde izleyemiyorum. Onlar adına utanıyorum. “Cennet annelerin ayakları altındadır.” Hadis-i Şerif’ini sözlerinin başına koyunca ağızlarına geleni söylüyorlar. Adeta “Peygamber size cenneti vaat etti ama biz dünyada size cehennemi yaşatacağız!” diyorlar.

Dindar olanımızın da olmayanımızın da erkek hocalar tarafından bu kadar hedefte olduğu bir zaman dilimi hatırlamıyorum. Hocaların bir kitlesi vardı ve onlara yönelik sohbet yaparlardı. Bugün ellerinden gelse yabancı dilde vaaz verip dünya kadınlarını da kendi istek ve arzularına göre dizayn edecekler…

Allah aşkına söyleyin; Dünya çapında başarılara imza atmış milli voleybol takımıyla, bir hocanın ne işi olur? Biz bunu konuşuyoruz yahu… Tüm Türkiye tek yürek olmuş gurur duyuyor, seviniyor ama nedense cübbesini giymiş bir hoca çıkıp kızların kıyafetini eleştiriyor. İnanılır gibi değil! Din adamlığının bir saygınlığı, bir ağırlığı vardı. Maalesef artık o da kalmadı. Medyada paylaşılan karikatürlerden duyduğum rahatsızlığı hocalar neden duymuyor? Kendilerini küçük düşürmeleri umurumda değil lakin dini değerleri bu kadar ayaklar altına almaya kimsenin hakkı da olmamalı.

Leave A Comment