08/09/2022

Ünsal Ban, Zehra’yı kurban olarak mı seçti?

Ak Parti Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu’nun, eşi Ünsal Ban’dan boşanmak istemesiyle gündeme gelen bir takım iddialar var.

İddiaları ortaya atan Ünsal Ban. Zehra ise bir açıklama dışında sessizliğini koruyor. Sessizlik talebinin Ak Parti tarafından talep edildiğini öğrenmekle birlikte çok yersiz bir karar olduğunu düşünüyorum. Yakın çevresine anlattıklarını medya önüne çıkıp açık yüreklilikle anlatmasını isterdim. Bu sebeple söyleşi yapma talebimi kendisine iletmekle birlikte sessizliğini doğru bulmadığımı da belirttim.

Ak Parti teşkilatı, insanların “Zehra başörtülü bir milletvekili, yapmaz böyle şeyler” diye düşünmesini bekliyorsa çok yanılıyor. Zira iddialar çok ciddi. Velev ki, Zehra masum ve sadece boşanmak istediği için Ban tarafından iftiraya uğradı, “Çamur at izi kalsın.” mantığıyla zor durumda bırakıldı; bu durumda da insanların bir açıklama duymaya ihtiyacı var. Üstüne Ban’ın gözaltına alınması ve tweet yasağı konulması gibi olaylar, durumu daha karmaşık hâle getirdi.

Gelelim iddialarla ilgili Zehra’nın yakın çevresine anlattıklarına…

Zehra ortaya atılan tüm iddiaların gerçeği yansıtmadığını ve araştırıldığında ortaya çıkacağını,

Sırf boşanmak istediği için bunları yaşadığını ve Ban’ın fiziken olmasa da psikolojik olarak kendisini ve ailesini katlettiğini,

Ban’ın kendisinden boşanması durumunda “Seni ve aileni mahvederim” tehdidini adım adım gerçekleştirdiğini,

Ban’ın Ak Parti’den nefret ettiğini ve boşanma sebebiyle hem kendisinden hem de Ak partiden intikam aldığını,

Ban’ın evlilikleri boyunca Zehra’yı bir garantör olarak gördüğünü ve hakkındaki dosyaları kendisinden sakladığını,

Evliliklerinin en başından beri bir plan çerçevesinde olduğunu – tanıştırılmaları dâhil-kendisinin bu planda kurban seçildiğini söylüyor.

Zehra; medyada sıkça konuşulan “2 buçuk milyon dolar”, “danışman maaşına çökme” ve “lüks yat” olaylarının da Ünsal Ban tarafından medyaya taraflı olarak servis edildiğini söylüyor. Olayların aslını ise yakın çevresine şu şekilde izah ediyor:

  • Evliliklerinde eşine verdiği 2 buçuk milyon doları nereden bulduğu iddiasını;

2 buçuk milyon doların o günkü kurdan hesap edildiğinde çok yüksek bir rakam olmadığını, milletvekili olmadan önce ticaret hayatının olduğunu ve eşinin de paranın kaynağını bildiğini fakat bunu kasıtlı olarak sakladığını söyleyerek cevaplandırıyor. Özellikle bu konuda kamuoyuna veremeyecek bir cevabının olmadığını söylüyor.

  • “Danışman maaşına çökme” manşetiyle haber yapılan olay ile ilgili iddiaya;

Evlendiklerinde Ünsal Ban’ın, kendisine “iki ayrı şoföre gerek olmadığını, Ban’ın şoförünün ikisine de yeterli olacağını” söylediği ve şoförünü kadroya aldırdığını fakat sonrasında Zehra’nın şoförün davranışlarından şüphelendiği ve rahatsız olduğu için iş akdine son verdiğini belirtiyor. Söz konusu kişinin işe giriş-çıkış kayıtlarından bunun ispatlanabileceğini dile getiriyor.

  • “Neden boşanma kararı aldığı halde lüks yat bakmaya eşi ile birlikte gitti?” iddiasına ise;

Eşinin yurt dışı ilişkileri ile ilgili şüpheleri olduğu için ona eşlik ettiğini, bu esnada onunla birlikte yat bakmaya da birlikte gittiklerini söylüyor ve “Boşanacağım bir insanla neden birlikte lüks yat alayım?” diyerek de bu konuya açıklama getiriyor.

  • Sedat Peker’in yayımladığı video görüntüsü ile ilgili olarak da;

Söz konusu görüntüde elindeki bıçağın sebebinin çok uzun bir süredir eşinin kendisine uyguladığı psikolojik baskının bir sonucu olduğunu ve tüm bu olanların sorumlusu olarak eşini ve eşinin ağabeyini kast ettiğini ifade ediyor.

Bu iddialar da dâhil olmak üzere ayrıntılı olarak cevaplanmayı bekleyen birçok başka soru ve iddialar da var. Açıkçası Zehra’nın açıklamalarında doldurulması gereken boşluklar olduğunu düşünüyorum.

Zehra’nın benim ve benim gibi konuyu yakından takip eden gazeteci ve yazarlara yaşadıklarını anlatması lazım. Durum ne kadar karmaşık görünse de açık yüreklilikle konuştuğunda masum ise bu anlaşılacaktır.

Boşanma haberlerinin ardından, Tayyip Bey veya Emine Hanım tarafından hiçbir şekilde “Uzlaşsınlar” talebinin gelmediğini de ekliyor.

Zehra’yı bu evlilikte en çok üzen şey, mutlu bir evlilik yaptığını zannederken bir planın parçası olduğunu gerçeğiyle yüzleşmesi ve boşanma kararıyla da gerek ailesinin, gerekse partisinin yaşadığı mağduriyet…

***Bu yazı birilerini aklama veya suçlama yazısı değildir. Bu yazı kamuoyunu meşgul eden hususlarla ilgili öğrendiğim ve gerçekliğinden emin olduğum bilgileri paylaşma arzusudur. Bir kıvılcım yazısıdır. Bu kıvılcımın akıbetini belirleyecek olan Zehra’dır.

                                                                                                               08.09.2022