16/06/2023

Değdi mi Abdüllatif Şener?

Eski CHP Milletvekili Abdüllatif Şener’in, Halk TV ekranlarından söylediği sözler gündeme bomba gibi düştü…

Şener’in açıklamaları şöyle: “İki seçimde de Kılıçdaroğlu ve CHP’ye oy vermedim. 1. turda Sinan Oğan’a oy verdim. 2. turda ise geçersiz oy kullandım. Oy sandığına giderken milletvekili değildim. CHP’ye yönelik genel bir eleştirim yok. Ama siz oyunuzu kullanırken genel manzaraya bakarsınız ve oyunuzu kullanırsınız. Ben de böyle değerlendirdim.” 

Bir taraftan seçim öncesi “Millet ittifakının adayı Kemal Kılıçdaroğlu’dur.” diye paylaşım yapacaksın, diğer taraftan seçim kaybedince de “Ben Kılıçdaroğlu’na oy vermedim.” diyeceksin. Giderayak da milletvekilliği yaptığın partiyi FETÖ ile ilişkilendireceksin.

Oy kullanmak demokratik bir hak. Lakin itirazınız varsa, tepkinizi koymak istiyorsanız geçersiz oy kullanmak yerine sandığa gitmeyebilirdiniz. Böylece, Türkiye siyasetinde konum sahibi biri olarak hem seçmene hem de sandığa hakaret etmemiş olurdunuz.

Yapılan açıklama son yıllarda siyasi anlamda şahit olduğum en karaktersiz açıklama. Dün geceden beri, bir insan neden böyle bir açıklama yapar, diye düşünüyorum. Tahminlerim şöyle:

  • Partisi aday göstermediği için intikam almak istedi ve CHP’yi en hassas yerinden vurdu.
  • Kemal Bey seçimi kaybedince, CHP’nin geleceğinde kendine yer bulamayacağını düşünerek iktidarın hoşuna gidecek, Tayyip Bey’den de “Aferin!” alacağı bir hamle yapmak istedi.
  • CHP’de beklenen değişimi etkilemek için yaptı (Ekrem İmamoğlu veya onun gibi isimlerin önünü kesmek, CHP’nin sağdan uzaklaşmasını sağlamak vb.).

Yanlış anlaşılmasın, zerre kadar Abdüllatif Şener’in oy verdiği siyasi partiyle veya CHP’den istifasıyla ilgilenmiyorum…

Dün geceden beri yapılan “Siyasi İslamcılar böyledir, güvenilmez…” tarzı -bu tanımı sevmiyorum- açıklamalar o kadar canımı yaktı ki…

Her ne niyetle yapmış olursa olsun, Müslüman kimliğiyle uzaktan yakından ilgisi olmayan münafıkça bir davranış… İnsanların, din adına ileri geri konuşan hocalar sebebiyle yeterince dinden uzaklaşması yetmiyor gibi buna bir de siyasetçiler eklendi.

Dün akşamdan beri sosyal medyada sağ cenahtan insanlara partide yer açtı diye Kemal Bey linç ediliyor. Kimse kusura bakmasın ama bu linç tecavüzcüyü değil tecavüze uğrayanı linç eden anlayıştır.

Kemal Kılıçdaroğlu bir açılım çerçevesinde Abdüllatif Şener’e partisinin kapısını açmış, milletvekili yapmış, parti içindeki tüm itirazlara göğüs germiş ve tüm bunların neticesinde ise Abdüllatif Şener de CHP ve  Kemal Kılıçdaroğlu’na nankörlük yapmıştır. Bu kadar… Bu gerçeği kabul etmek için CHP’yi ve Kemal Bey’i sevmeniz de gerekmiyor.

Abdüllatif Şener’e bir mesajım olacak:

Abdüllatif Bey, dün akşamki açıklamalarınızı eski çalışma arkadaşlarınızın hiç şaşırtmadı… Bana “Niye bu kadar ciddiye alıyorsun?” diye kızdılar. Her şey  bir kenara şahsi menfaatleriniz ve hesaplarınız uğruna, Müslüman kimliğine zarar verdiniz. Değdi mi?

Not: Yazıyı tamamladığım sırada gazeteci Barış Pehlivan’ın konuyla ilgili açıklamasını okudum ve buraya da eklemek istedim. Abdüllatif Şener’in “Cumhurbaşkanlığı seçiminin birinci turunda Sinan Oğan’a oy verdim, ikinci turda ise geçersiz oy kullandım.” sözleri üzerine Barış Pehlivan, Şener’in oy kullandığı sandığa ait tutanağına ulaşarak paylaşmış. Ve bahsedilen sandıkta Şener’in ifade ettiği gibi değil, aksine sandıkta geçersiz oy “olmadığını” belirtmiş. Çok yazık…