26/11/2021

Mücahit Birinci’nin atkısı neden bu kadar konuşuldu?

Düşününce çok acı veriyor insana. Siz vatandaş olarak birilerini ülkenizi yönetmesi için seçiyorsunuz fakat seçtiğiniz insanlar düşük yaşam standardını size, yükseğini de kendilerine layık görüyor.

AK Parti MKYK Üyesi Mücahit Birinci’nin çok konuşulan atkısıyla ilgili ben de bir şeyler söylemek istiyorum.

Birinci’nin yaklaşık olarak 5000 TL değerindeki Louis Vuitton marka atkısıyla çekilmiş bir fotoğrafın medyaya yansıması üzerine kendisine yoğun eleştiriler yapıldı.

Bunun üzerine fotoğrafın, babasının cenazesinde çekildiğini, ne taktığının farkında dahi olmadığını söyleyerek şu açıklamayı yaptı: “Aslında sıkıntı şu… Biz kimiz de o atkıyı takabiliyoruz dimi… Mütedeyyinler, maneviyata sahip insanlar kim ki… Dünyanın meşru nimetlerinden tek, azınlık ama egemen düşüncenin kurşun askerleri faydalanır. Bu azgın azınlığa göre biz, ʻBizimkilerʼ dizisindeki kapıcılarız.”

Öncelikle babasına Allah’tan rahmet, kendisine de baş sağlığı dilerim. Normal şartlarda olsa Mücahit Bey’in açıklamasını destekler, yapılan eleştirileri de haksız bulurdum. Zira insanların kazandığı parayla istediği marka eşyayı alma hak ve özgürlüğü vardır. “Bir atkıya bu kadar verilir mi, israf değil mi?” sorusunu da anlamsız buluyorum.

İsraf böyle bir şey değil… İsraf, insanın giymediği veya yemediği şeye para vermesidir. Ziyan etmektir israf.

Yani Mücahit Bey’in atkısına verdiği para bana göre israf değildir. Mütedeyyin kadınların cipe binmesi de israf değildir. Bir insan mütedeyyin diye münzevi hayat tarzı yaşamak mecburiyetinde değildir.

Tabii normal şartlarda durum böyle…

Leave A Comment