24/05/2023

Kime oy vereceğim…

İkinci tura günler kala siyasiler kadar bireyler arası “oy kazanma” çalışmaları da hızla devam ediyor. İnsanların iktidar olmasını istediği siyasi lider veya parti için bir şeyler yapmak istemesini anlayabiliyorum. Bu çok doğal bir süreç ve saygı duyuyorum. Bu kapsamda bana da mesaj atanlardan veya arayanlardan da hiç rahatsız değilim.

Rahatsız olduğum tek husus; dindar bir ailede büyümüş ve gençlik yıllarından bugüne kadar terörün hiçbir türüyle ilişkisi olmayan bir insan olarak, din düşmanlığı ve terörü desteklemekle yaftalanmak…

İçinde bulunduğumuz durumla ilgili uzunca bir yazı kaleme aldım. Kime ve neden oy vereceğimi detaylı olarak anlatan bir yazıydı.  Fakat sonra bu kadar izahın anlamsız olduğuna kanaat getirdim.  Zira kimse ezberini bozmak istemiyor… Uydurma haber , montaj videolar kimsenin umurunda değil.

Bu sebeple lafı uzatmaya gerek yok diye düşündüm…

Ben Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oyumu Kemal Kılıçdaroğlu’na vereceğim. Bu kararımdaki en önemli gerekçem ise din ve geleneksellik adı altında kadınların tahakküm altına almaya çalışılması… Sıkça sorulan “Hiç endişen yok mu?” sorusuna cevabım şudur;

Kemal Kılıçdaroğlu’nun, Cumhuriyet Halk Partisi lideri olarak, başörtüsüne yasakla ilgili partisinin geçmişteki hatalarını tekrarlayacağını sanmıyorum. Konuyla ilgili kamuoyundan özür dilemesi, helallik istemesi bir yana başörtü yasağının kendilerine kaybettireceğini biliyor.

Muhafazakâr bir kadın olarak beni endişelendiren, Cumhur İttifakı’nın kadınla ilgili durduğu yer. Tayyip Bey’e iktidarın kapılarını açan ve uzun yıllar sürdürmesini sağlayan en önemli etkenlerden biri üniversitelerde ve kamu da başörtüsüne getirdiği serbestlikti.

Fakat son zamanlarda gerek siyasi oluşumlar gerek cemaatler aracılığıyla, İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı yasayla ilgili iktidara yoğun bir baskı var.  Bu baskıdan Cumhurbaşkanı danışmanı Özlem Zengin ve KADEM Derneği kurucusu Sümeyye Erdoğan Bayraktar’da nasibini aldı. O kadar ki, başörtülü bir kadın olan Özlem Zengin, eşi başörtülü erkeklerden tehdit dahi aldı (Kendisine dik duruşu sebebiyle teşekkürlerimi şahsen ilettim).

Ve ne yazıktır ki onu tehdit eden anlayış Cumhur İttifakı sayesinde mecliste çoğunlukta. Özlem Hanım önceki gün katıldığı bir televizyon programında “Türkiye’de kadın hakları deyince akla gelen parti AK Parti. Akla gelen lider Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dır.” açıklamasını yaptı.

Tayyip Bey’in kazandırdıklarına itirazım yok lakin seçimi kazanmak için biz kadınların kazanımlarını kaybetmesine göz yummasına itirazım var.

Meclise giren HÜDA-PAR, parti programında yer alan “Yalnız yaşayan kadının sahiplendirilmesi” hususu ve “Kadın bizim için annedir, eştir.” açıklamasıyla anne ve eş olmayı tercih etmeyen kadınları toplum dışına itmiştir. Bu yaklaşım Suudi Arabistan’da vardır ve uygulanmaktadır.

Ben, Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşayan bir kadın olarak, sosyal hayatta kadını erkeğe zimmetleyen bir anlayışı kabul etmiyorum. İster Ak Partili olsun ister başka bir partiden olsun, ister başörtülü olsun ister başörtüsüz olsun fark etmeksizin hiçbir kadının da kabul edeceğini zannetmiyorum.

Dün laiklik adına yapılan haksızlığın yarın din adına yapılmasını istemiyorum. Dün başörtüsü ve yaşam tarzı mücadelesi veren kadınlar, o günlerde eğitimden istihdama kadar belki çok şey kaybetti fakat hayatlarıyla ilgili bir endişe yaşamadı. Yarın ülkemde ki kadınların aynı mücadeleyi farklı endişelerle vermek istemiyorum.

Seçim sonuçlarının ülkemiz için hayırlı olmasını diliyorum…

4 Comments

 1. Nilly Goode 25/05/2023 at 13:34 - Reply

  Bu yazıyı okuduğumda gözlerim doldu . Lütfen artık biraz ilerleyelim , başörtü yasağı korkunç bir hataydı ve onu çözdük ve şimdi bunu kimse değiştiremez buna biz başı açıklar izin vermeyiz bundan sonra ,ama bu sefer de baş bağlanmalı gibi yasaklara gidecek yolu açmayalım. Kılıçdaroğlu belki bir kontrol sağlar bu yeni döneme geçişte. Allah hakkımızda ne hayırlıysa onu nasip etmesini diliyorum.

 2. Bir Yolcu 26/05/2023 at 16:08 - Reply

  Meseleleri böylesine sığ değerlendiren, yeterince inceleme yapmadan yüzeysel analiz ve değerlendirmelerde bulunan birisinin neyin yazarı olduğunu çok meral ettim doğrusu. İtiraz noktalarınız ya da gerekçeleriniz o kadar basit ve haksız ki kapasite bu ise yazık!

 3. Berna Turk 26/05/2023 at 17:40 - Reply

  Cok guzel bir sentez olmus. Ilk Ayse Arman’in sayfasinda okudun yazinizi. Sonra diger yazilarinizi ve post larinizi okudum. Duyarli bir insansiniz. Kaleminize saglik. Kilicdaroglu nun toplumun tum kesimlerine saygili olacagini dusunuyorum. Yolunuz acik Olsun.

 4. Müberra 26/05/2023 at 18:06 - Reply

  Çok güzel bir yazılı olmuş, biz kadınlar haklarımıza bugün sahip çıkmaz ve kaybedersek tekrar kazanmak için ömrümüz yetecek mi düşünmeli ve sandıkta buna göre oy vermeliyiz. Kaleminize kuvvet Ayşe Hanım🙏🏽❤️

Leave A Comment