11/06/2023

CHP ve Kılıçdaroğlu neden kaybediyor…

Öncelikle seçim sonrası değerlendirme yazımı yayımlamakta geç kaldığım için siz okurlarımdan özür dilerim.

Seçim bitti, yeni kabine kuruldu… Ülkemize ve milletimize hayırlı uğurlu olsun. Seçimin kazananı şüphesiz Tayyip Bey… Tebrik ederim.

Seçim sonrası sıkça duyduğum “şöyle oldu da kazandı, böyle yaptı da kazandı” gibi sözlere açıkçası hiç itibar etmiyorum. Bu tarz söylemleri de mızıkçılık olarak görüyorum. Hayatın her alanında geçerli olan tek kural vardır: “Çalışan kazanır.”

Bu seçimin kazananı nasıl ki Ak Parti ve lideri Tayyip Erdoğan ise kaybedeni de Cumhuriyet Halk Partisi ve onun lideri Kemal Kılıçdaroğlu’dur. Önce bunu kabul edelim.

Genel seçim öncesi Ekrem Bey’in ekibi ile birlikte birçok ilde saha çalışması yaptım ve başta CHP olmak üzere Millet İttifakı partileriyle yakın temas hâlinde bulundum. Ve daha önceki yazımda açıkça belirttiğim üzere ikinci turda oyumu Kemal Kılıçdaroğlu’na verdim. Genel olarak CHP ile ilgili yazı kaleme almam. Fakat gerek saha çalışmalarındaki gözlemlerim gerek seçim sonrası Kemal Bey’in süreçle ilgili –siyasi mahremiyete özen göstererek- yazmam konusunda mecbur hissettirdi.

Kendimi saha çalışmalarında birlikte çalıştığım pırıl pırıl genç, önyargısız, çalışkan arkadaşlara ve listelerde hak ettiği yeri bulamayan ama canla başla çalışan kadınlara borçlu hissediyorum. Hepsine gönül dolusu sevgilerimi gönderiyorum.  

Sizler en iyisini hak ediyorsunuz. Seçim sonrası CHP’nin kaybettiğine tepedeki yönetim kadrosundan daha çok üzüldüğünüzü biliyorum. Sizleri daha da fazla üzmek istemem ama böyle bir siyasi yönetim anlayışıyla seçim kazanabilmeniz zor. Emeğinizin karşılığını almak istiyorsanız partinize sahip çıkacaksınız. “Bu seçim çok önemli, fedakârlık yapmalısınız” diyerek sizden fedakârlık bekleyenlerin konu kendileri olunca hiçbir şekilde fedakârlık yaptığını unutmayın. Fedakârlık isteme sırası sizde…

Ben, bu genel seçime kadar CHP’nin seçim kazanamamasının sebebini %80 olarak vakti zamanındaki “yasaklar” olduğunu düşünürdüm. Fakat saha çalışmalarından sonra bu oran bende % 20’ye indi. CHP’nin seçim alamamasının %80 sebebini artık “beceriksiz – ilgisiz –düzensiz ve disiplinden uzak yönetim anlayışı” olarak nitelendiriyorum. Bu, öyle sağ siyasi partileri bünyeye alarak çözülebilecek bir sorun da değil.

Altılı Masa ittifakı çok değerliydi, amenna… Kemal Bey beş siyasi partinin liderleri bir araya topladı, amenna… Ama sahada bu birlik beklendiği gibi gerçekleşmedi. Gerçekleşmesi de imkansızdı çünkü CHP gibi siyasi tarihi olan bir partinin teşkilatları çok zayıftı. Ve nasıl bir siyasi anlayışsa bu, parti yöneticileri ve çalışanlarının çoğu kazanmak için oyunu almak zorunda olduğu seçmenle küs. Öyle karşı görüşle filan da değil… Bir ilde CHP, Atatürkçü Düşünce Derneği ile küs… Hadi küssünüz kardeşim, “Hayat memat meselesi” dediğiniz bir seçimde küslük mü olur?

Kemal Bey, yaptığı açıklamada “Biz, anketçilerin ‘kazanacaksınız’ demesine inandık.” dedi.

Zaten bütün mesele de bu… Teşkilatlarınız var. O teşkilattakiler çalışsaydı size kazanamayacağınızı söylerlerdi. Ama kimsenin kimseden haberi yok ki…

Seçim sonucu değerlendirmenizde “Biz büyükşehirlerde iyiyiz ama kırsalda iyi değiliz. Ak Parti iktidarı vatandaşa para vs. veriyor. O yüzden bize oy vermiyor.” diyorsunuz ya, ben size söyleyeyim: Size yalan yanlış rapor veriyorlar. İstisnalar hariç, parti teşkilatlarınız kırsalda yok hükmünde… Bir İl Yönetim Kurulu Üyeniz, İlçe Teşkilatının yerini manava sordu… Düşünebiliyor musunuz? Bu zamana kadar hiç gitmemiş, kapısını bilmiyor. Şehrinde yapılacak miting için pankart asılacak olan bir üst düzey partiliniz “Çok pankart asmayalım, miting kalabalık olmasın.” Dedi. Kendi partisinin mitinginin kalabalık olmasından neden korkar bir insan?

Olmaz, bu şekilde seçim kazanılmaz… Kaybedilen seçimin faturasını da ne vatandaşa ne de rakibine kesmek adil. Vatandaş ekonomiden, adaletten, liyakatsizlikten şikayetçi ama karşısında bunları değiştirebilecek bir siyasi irade görmezse gider istikrara oy verir. Bu durumu görmezden gelip vatandaşı suçlamak bir siyasi analiz değil, siyasi körlüktür.

Kimse de çıkıp “Ülkenin Cumhurbaşkanı bize terörist vs, dedi, kazanamadık” demesin. Vakti zamanında bu ülkenin Cumhurbaşkanı bize de neler söyledi ama seçim kazandık. Kapı kapı gezdik, derdimizi anlattık… Kovulduğumuz kapıya gönül koymadık. Küsmedik, darılmadık. Siyaset yapan insanın küsme lüksü yoktur. Kazanacağımıza inandık, inandırıldık… Seçim öncesi birlikte terledik, sonrası birlikte ağladık, birlikte güldük.

Son olarak; Kemal Bey, kabul etmelisiniz ki adaylığınız yanlış bir karardı. İyi bir insan olabilirsiniz ama bu seçilmek için maalesef ki yeterli kriter değil. Seçmene güven vermiyorsunuz. Temel Bey’i yanınıza alsanız da olmuyor. Boşuna anket şirketlerine para vermeyin. Üzgünüm ama Türkiye seçmeninde karşılığınız yok. Seçmenle inatlaşılmaz.