05/05/2023

Saha gözlemlerim

Uzun yıllar sokak siyasetinin heyecanını yeniden yaşamak istedim ve Ekrem İmamoğlu’nun saha ekibine dâhil oldum. İl il dolaşarak siyasi parti temsilcilerini ve vatandaşı dinledim… Bunu “yazar” kimliğim ile değil de bir ekibin parçası olarak yapmanın bana sağladığı en büyük avantaj, yazımın devamında bahsedeceğim çeşitli konular hakkında vatandaşın tepkisini doğrudan ve net olarak görmek oldu.

İlleri ziyaretimiz esnasında sivil toplum kuruluşlarından çeşitli kurumların temsilcilerine, muhtarlardan çiftçisine kadar farklı görüş, yetki ve sorumluluk sahibi vatandaşlarla görüştük. Kime dokunsak bir “Ah!” işittik. Hiçbir yetkim olmadığı hâlde dinlediğim sorunlar uykumu kaçırdı. Sorumlular nasıl uyuyor bilemiyorum cidden. İnsanlar; sorunlarının çözülmemesinden yorgun, seslerini duyuramamaktan şikâyetçi… Hiç birinin derdi şahsi değil hatta dertleri yarınlarımızı tehdit eden sorunlar.

Tayyip Bey ve Ak Partili yetkililer kusura bakmasın ama vatandaşın bize anlattıkları, kendilerinin meydanlarda anlattıklarından daha korkutucu… Bu sebeple ister Cumhur İttifakı ister Millet İttifakı kazansın; bizim, incir çekirdeğini doldurmayacak gündemlerden çıkmamız gerekiyor.

Nereden başlayayım bilemiyorum… Kırsalda tarım ve hayvancılık, hayvancılık özelinde de süt hayvancılığı bitme noktasında… Üretici, özel sektöre mecbur ve hatta mahkûm edilmiş durumda, haklı olarak “Nerede bu devlet?” diye soruyor. Susuzluk, sadece bizim ve içinde yaşadığımız yılların değil gelecek yılların büyük sorunu… Sağlık hizmetlerinin yetersizliği insanları bezdirmiş vaziyette. Maalesef en kırsal bölgelerde madde bağımlılığı gençleri esir almış durumda, aileler perişan ve çaresiz… Yapılmayan ya da bir türlü tamamlanmayan yollar, ilgilenilmeyen bölgeler… Sanayileşme çerçevesinde çevre kirliliğine yol açan kuruluşlar ve binlerce şikâyete rağmen mağdur edilen ve o bölgelerde yaşamak zorunda olan vatandaşlar… Bu saydıklarım ve hatta daha fazlasının detaylarını da ilgililere tek tek verebilirim. Çözümü kimin sağlayacağı önemli değil, yeter ki kalıcı çözüm olsun…

Ve yukarıda bahsettiğim sorunlar dışında dile getirilen en önemli sorunlarımızdan ikisi; liyakatsizlik ve adaletsizlik!

Saha çalışmalarımız esnasında ilginç bir durum da çıktı ortaya… Refah Partisi zamanında katıldığım sokak çalışmalarında tepkiyi hep CHP seçmeninden görürdüm. Bugün ise Ak Parti seçmeninden gördüm. İktidar partisinin, Millet İttifakı bileşenleriyle ilgili sert söylemleri kendi tabanında etkili olurken diğer partilerde sıkı dostlukların oluşmasına ve pekişmesine sebep oluyor. Bir tarafta yeni bir tabu oluşurken diğer tarafta eski bir tabunun yıkılmasına şahit olduğumuz günler yaşıyoruz. Ülkece “Kızılcık Şerbeti” dizisinin oyuncuları olduk adeta…

Hazır, sorunlardan bahsederken ve yeri de gelmişken, İç İşleri Bakanı Süleyman Soylu’yu bir kaç hususta bilgilendirmek istiyorum. Bilindiği üzere kendisinin seçim sonrasına yönelik söylemlerinde özellikle gündeme getirdiği iki konu var. Biri eğer seçimi Millet İttifakı kazanırsa kadınların kadınlarla, erkeklerin erkeklerle evleneceği iddiası… Açıkçası kendisi bu konuda müsterih olsun, zira vatandaşta böyle bir endişeye rastlamadım. Gerek evlenecek gençlerin gerekse ailelerinin tek endişesi, ekonomik sebeplerin evlenmelerine ve evlilik sonrası geçinebilmelerine engel teşkil etmesi… Ayrıca, yine ekonomik kaygılara bağlı olarak düzgün bir gelecek kurma ümidiyle iç ve dış göçe katılan genç sayısı bir hayli fazla… Bu sorunlara yönelik çözümün ivedilikle bulunması ve hayata geçirilmesi gerekli. Bir diğer konu ise vatandaşın uykularını kaçıran uyuşturucu terörü… Vatandaş, silahlı terörde emniyetin gösterdiği başarıyı uyuşturucu teröründe neden gösteremediğini merak ediyor. Tüm samimiyetimle söylüyorum, ben de bu konuların cevaplarını duymak isterim.

Bunların dışında şahsi gözlemim sonucunda, siyasi partiler içinde Deva Partisi’nin ekibini diğer partilere nazaran daha dinamik ve enerjik bulduğumu belirtmeliyim.

Saha çalışmalarında en çok ilgi gören lider ise açık ara Ekrem İmamoğlu. Açıkçası bu kadar büyük ilgi ve sevgi beni şaşırttı. Özellikle kadınlar…

Son olarak;  siyasi liderlerin gerginliği, mutluluğu, umudu ve sevgisi seçmene de yansıyor.

Leave A Comment